Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a săvârșit Liturghia Darurilor la Catedrala Episcopală din Deva


În ziua pomenirii Sfinților 40 de Mucenici din Sevastia, miercuri, 9 martie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Liturghia Darurilor mai înainte sfințite, cunoscută și sub numele de Liturghia Sfântului Grigorie Dialogul, Papă al Romei, are o rânduială specială, fiind săvârșită numai în perioada Postului Mare. Aceasta se oficiază în zilele de luni până vineri, cu excepția zilelor aliturgice, a sărbătorii Bunei Vestiri și a Joii Mari. Sfântul Agneț folosit la această Liturghie este sfințit la Liturghia din duminica precedentă, preotul pregătind pe lângă Agnețul de la Liturghia respectivă alte Agnețe, corespunzătoare numărului de Liturghii ale Darurilor mai înainte sfințite ce vor fi săvârșite în săptămâna următoare.


GALERIE FOTO