Preoții din Protopopiatul Brad s-au întrunit la Conferința semestrială


Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Liturghia Darurilor mai înainte sfințite joi, 17 martie 2022, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Brad, în prezența preoților slujitori la parohiile din cuprinsul Protopopiatului Brad.

Părintele Protopop Ioan Diniș a rostit cuvântul de deschidere în debutul Conferinței, iar apoi au fost susținute două referate având ca subiect tematica anului 2022 în Patriarhia Română: Pr. Marius Dumitru – Parohia Fornădia: „Rugăciunea în viața creștinilor” și Pr. Mădălin Micu – Parohia Rișculița: „Isihia – metodă de trăire autentică a Ortodoxiei”. În continuare, în cadrul întâlnirii au fost abordate probleme administrative și pastoral-misionare.


GALERIE FOTO