Prima zi a Postului Mare. Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH_27.02.2017_Canonul cel MareLuni, 27 februarie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi, a oficiat, în cadrul Pavecerniței Mari, prima parte a Canonului celui Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură în care le-a vorbit despre modul în care să ne folosim duhovnicește de această perioadă de pocăință și de rugăciune a postului. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să fie cu luare aminte la programul liturgic din Postul Mare, participând la slujbele Bisericii și sporind în viața duhovnicească prin pace, păzirea de cele rele și săvârșirea faptelor bune, pentru a păși împreună cu Mântuitorul nostru Iisus Hristos de la moarte la Înviere.


GALERIE FOTO