Procesiune cu icoana Sfântului Mare Mucenic Pantelimon în parohia „Sfântul Pantelimon” din Deva

EPDH - 14.11.2015-32Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, în parohia „Sfântul Pantelimon” din Deva, a avut loc o procesiune cu icoana Sfântului Mare Mucenic Pantelimon, adusă de la Mănăstirea Vatopedu din Sfântul Munte Athos.

Icoana a fost purtată în procesiune de un sobor de preoți și diaconi prin cuprinsul întregii parohii, în prezența unui număr însemnat de credincioși veniți să participe la bucuria poposirii în parohia lor a icoanei Sfântului Pantelimon.

După procesiune, toți credincioșii s-au închinat la icoana Sfântului, iar apoi au participat la slujba acatistului Sfântului Mare Mucenic Pantelimon. Icoana Sfântului va rămâne în mijlocul parohiei devene, veghind asupra credincioșilor ei și asupra lucrărilor de construcție ce se săvârșesc la zidirea bisericii parohiale.


GALERIE FOTO