Procesiune religioasă în Protopopiatul Brad


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și cu acordul autorităților locale, sâmbătă, 11 aprilie 2020, în Sâmbăta Dreptului Lazăr cel înviat din morți, s-a desfășurat în municipiul Brad și comunele din împrejurimi o procesiune religioasă cu icoana Maicii Domnului de la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Brad, copie după icoana de la Nicula, și cu racla cu sfintele moaște de la mănăstirea Crișan, pentru a cere ajutor de la Dumnezeu în vremea actualei epidemii.

Procesiunea s-a desfășurat fără alai de credincioși, cu un automobil în care au fost așezate icoana și racla, și a cuprins municipiul Brad cu bisericile din oraș și Spitalul municipal, mănăstirile Crișan și Crișcior și comunele și satele din preajma Bradului. La bisericile din localități, preoții au întâmpinat icoana și racla cu sfintele moaște cădind și rostind rugăciunea specială la vreme de epidemie, în sunetul clopotelor.

Procesiunea va continua în zilele următoare și în alte localități din Protopopiatul Brad.

„AJUTOR DE LA DOMNUL, CEL CE A FĂCUT CERUL ȘI PĂMÂNTUL!”


GALERIE FOTO