Procesiune religioasă în Protopopiatul Orăștie


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și cu acordul autorităților locale, luni, 13 aprilie 2020, s-a desfășurat pe raza Protopopiatului Ortodox Român Orăștie o procesiune religioasă cu racla cu sfinte moaște de la parohia ortodoxă cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, Orăștie I, și cu icoana Maicii Domnului de la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Orăștie (copie a icoanei Maica Domnului „Mângâietoarea” de la Mănăstirea Vatoped), pentru a cere ajutor de la Dumnezeu în vremea actualei epidemii.

Procesiunea s-a desfășurat fără prezența credincioșilor, cu un automobil în care au fost așezate icoana și racla, și a cuprins municipiul Orăștie cu bisericile din localitate, orașele Geoagiu și Simeria precum și comunele și satele limitrofe. La bisericile unde s-au făcut opriri, preoții au întâmpinat icoana și racla cu sfintele moaște cădind și rostind rugăciunea specială la vreme de epidemie, în sunetul clopotelor.


GALERIE FOTO