Proiectul educativ „Alege Şcoala” promovat la Deva

EPDH-09.05.2015-5Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, începând din vara anului 2014, proiectul „Alege Şcoala” a prins contur în regiunea de Vest, Nord-Vest şi Sud-Vest Oltenia. De 5 ani, Fundaţia World Vision împreună cu Patriarhia Română fac efort comun în vederea reducerii abandonului şcolar şi transmiterea valorilor creştine în rândul elevilor, formând astfel temelie solidă pentru un caracter cuviincios şi moral al generaţiei de mâine.

După aproximativ un an de la lansare, marți, 9 iunie 2015, în prezenţa Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, s-a organizat un eveniment de promovare şi publicitate a proiectului în Sala Mică a Casei de Cultură „Drăgan Muntean” din Deva.

Ierarhul hunedorean a binecuvântat audienţa, felicitând şi remarcând eforturile catehetice ale ostenitorilor. A urmat apoi mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, transmis de către Pr. Prof. Univ. Dr. Constantin Pătuleanu, expert formator în cadrul acestui proiect. Din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Hunedoara a transmis cuvânt Doamna Prof. Marta Mate, inspector şcolar general adunct.

După prezentarea etapelor proiectului de către Pr. drd. Sorin Lungoci din cadrul Mitropoliei Banatului, Pr. Alexandru Oltean, inspector pentru catehizare parohială la Episcopia Devei şi Hunedoarei, a prezentat cele patru centre înfiinţate pe raza judeţului Hunedoara. Astfel, au fost derulate imagini expresive de la activităţile centrelor catehetice din Deva (Ieromonah Arsenie Boca), Homorod (Sfântul Ierarh Nectarie), Vulcan (Axion Estin) şi Orăştie (Pr. Ioan Sabău). Săptămânal, s-au organizat lecţii de cateheză sau de orientare civică, unele inspirate din teme biblice, patristice, altele dintr-un toolkit educaţional în șapte module pentru orientarea şi consilierea elevilor. Parte din activităţi s-au desfăşurat în colaborare cu părinţii elevilor. Fiecare centru a avut înscrişi şi un număr de tineri din programul „A doua şansă”, persoane care au abandonat şcoala şi au revenit în sistemul educaţional. Vara aceasta, elevii din proiect vor participa la o tabără de creaţie la Durău.

Coordonatorii proiectului, preoţi şi profesori, beneficiarii, părinţi şi elevi, au dat mărturie despre valoarea unor astfel de preocupări pentru prevenirea abandonului şcolar, dar şi motivarea în planul formării şi informării eficiente a tinerei generaţii.


GALERIE FOTO