Punerea pietrei de temelie a Bisericii din cadrul Unității de Asistență Medico-socială „Părintele Arsenie Boca” din municipiul Hunedoara

EPDH-28.04.2015-67Marți, 28 aprilie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a pus piatra de temelie a Bisericii din cadrul Unității de Asistență Medico-socială „Părintele Arsenie Boca” din municipiul Hunedoara.

Înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Preasfinția Sa a binecuvântat lucrările ce se săvârșesc la ridicarea acestui locaș de cult și, în cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei, a evidențiat strânsa legătură dintre cele două dimensiuni ale vindecării, ale tămăduirii. Pe de o parte, cei care din nevoie apelează la serviciile medicale, sunt în căutarea sănătății trupești, însă prin ridicarea noii Biserici, aceștia vor putea pune în conlucrare vindecarea lor trupească cu cea sufletească, cea care îl duce pe om spre mântuire, spre viața cea veșnică.

Un cuvânt de folos duhovnicesc a fost ținut și de către părintele Dumitru Diniș, Consilier social al Episcopiei Devei și Hunedoarei, în care a îndemnat pe cei prezenți la slujba de binecuvântare a lucrărilor să fie părtași nevoințelor celor aflați în suferință, întrucât acest demers îi însoțește în drumul lor către dobândirea Împărăției Cerurilor.

În același cadru de bucurie duhovnicească, coordonatoarea acestui proiect și director al Unității de Asistență Medico-socială „Părintele Arsenie Boca”, doamna Iuliana-Senica Manasiea a mulțumit tuturor celor care sprijină ridicarea Bisericii, amintind că acest proiect a fost demarat în urma constatării necesității de a oferi beneficiarilor instituției medicale un loc în care să se întărească sufletește pentru a-și putea duce fiecare suferința.

La final, Preasfințitul Părinte Gurie i-a binecuvântat pe cei prezenți la slujba de punere a pietrei de temelie, îndemnându-i să fie părtași zidirii acestui sfânt locaș închinat Sfântului Luca al Crimeii, cunoscut în aghiografia ortodoxă drept „Chirurgul fără de arginți”.


GALERIE FOTO