Resfințirea bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” din localitatea Totești


EPDH - 14.05.2016-61Sâmbătă, 14 mai 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, s-a aflat în mijlocul credincioșilor parohiei Totești din protopopiatul Hațeg, acolo unde a săvârșit slujba de resfințire a bisericii cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat fiind de către un ales sobor de preoți și diaconi.

În urma unui proiect complex de restaurare a lăcașului de cult din parohia Totești, acesta a fost resfințit prin slujba săvârșită de Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, consacrând astfel biserica parohială ca un dar al lui Dumnezeu oferit comunității spre sfințirea și mântuirea sufletelor credincioșilor. După slujba de resfințire a lăcașului de cult, a urmat Dumnezeiasca Liturghie săvârșită de către Preasfinția Sa, alături de un sobor numeros de preoți și diaconi și în prezența mulțimii de credincioși venită să participe la acest eveniment de mare bucurie din viața comunității.

La momentul potrivit din timpul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit slujba hirotesiei întru iconom a preacucernicului părinte Marius Ungureanu, parohul comunității din Totești, drept răsplată pentru activitatea pastoral-misionară rodnică desfășurată în cuprinsul parohiei încredințate spre păstorire.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la recomandarea părintelui paroh, a oferit câteva gramate de mulțumire celor care s-au implicat în realizarea lucrărilor de restaurare a lăcașului de cult, mulțumind în același timp tuturor celor prezenți, reprezentanților autorităților locale și centrale și întregii comunități pentru sprijinul acordat părintelui Marius în acest proiect de înfrumusețare a bisericii parohiale.

Preacucernicul părinte paroh, Marius Ungureanu, a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, pentru binecuvântarea adusă comunității din Totești prin slujba de resfințire a bisericii și prin comuniunea liturgică din cadrul Sfintei Liturghii, cât și tuturor celor care s-au implicat și au fost alături în acest amplu proiect de înfrumusețare a lăcașului de cult, autorităților locale și centrale și întregii comunități parohiale.


GALERIE FOTO