Restaurarea și valorificarea bisericii de lemn cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Boz – semnarea contractului de finanțare


EPDH - 14.12.2016 - Semnare proiect monument Boz-1Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, în parohia „Sfântul Ilie” – Boz, s-a demarat încă din anul 2014, cu sprijinul Fundației ProPatrimonio, un amplu proiect de salvare a bisericii monument istoric din parohie, anume: Restaurarea și valorificarea bisericii de lemn cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Boz.

După mai multe încercări de a obține o finanțare pentru restaurarea bisericii, construită în anul 1701, s-a reușit atragerea de fonduri nerambursabile prin Programul Național pentru Dezvoltarea Rurală, sub-măsura 7.6 – Investiții asociate cu protejarea patrimoniului cultural. Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a evaluat proiectul de restaurare a bisericii și, în urma acestei evaluări, l-a selectat ca eligibil pentru finanțare.

Urmând toate procedurile privind depunerea documentelor necesare, în data de 9 decembrie 2016 a fost semnat contractul de finanțare cu Centrul Regional pentru Finanțarea Investițiilor Rurale – 5 Vest Timișoara, iar în perioada imediat următoare vor începe lucrările de restaurare, spre slava lui Dumnezeu și a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, ocrotitorul bisericii monument-istoric din satul Boz, județul Hunedoara.


GALERIE FOTO