Rugăciune şi compasiune pentru victimele atentatului terorist din Cairo


Bucureşti, 30 decembrie 2017

Sanctităţii Sale TAWADROSII,

Papa şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe Copte

Sanctitatea Voastră,

Am aflat cu durere şi îngrijorare despre atentatul terorist comis vineri, 29 decembrie 2017, în apropierea bisericii creştine copte Mar Mina din Cairo, care a cauzat moartea a nouă persoane şi rănirea altora.

În numele ierarhilor, clericilor şi credincioşilor Bisericii Ortodoxe Romane, transmitem sentimente de compasiune familiilor celor ucişi sau răniţişi ne rugăm pentru sufletele celor decedaţi, ca Hristos-Domnul, Cel Răstignit şi Înviat, sa le odihneascăîn lumina iubirii Sale.

În aceste momente de mare durere, exprimăm solidaritatea noastră cu Biserica Ortodoxă Coptă şi ne rugăm ca pacea să înlocuiască violenţa, iar religia să nu fie semn al morţii, ci al vieţii şi înţelegerii între oameni.

Cu stimă şi dragoste în Hristos-Domnul,

† DANIEL

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

Foto Credit: romanialibera.ro