Sărbătoarea Sfântului Irodion de la Lainici


Site LainiciMarți, 3 mai 2016, la invitația Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit la Mănăstirea Lainici din localitatea Bumbești-Jiu, județul Gorj.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de un sobor de arhierei, preoți și diaconi condus de Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei. Din soborul de arhierei prezent la prăznuirea Sfântului Irodion de la Lainici au mai făcut parte: Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.