Sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul la Catedrala Episcopală din Deva


EPDH - 20.07.2016 - Catedrala-20Miercuri, 20 iulie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, înconjurat de către un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, cu prilejul sărbătorii Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre personalitatea marcantă a Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, care ne oferă o pildă de viețuire duhovnicească profundă și de rugăciune fierbinte către Dumnezeu, prin tăria credinței sale el reușind să înfrunte rătăcirea celor care se închinau lui Baal și să le descopere contemporanilor săi pe adevăratul nostru Dumnezeu. Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să îndrepte rugăciuni către Mântuitorul nostru Iisus Hristos, către Maica Domnului și către toți Sfinții Bisericii noastre dreptmăritoare, căci prin rugăciune ni se înnoiește viața și ni se înnobilează sufletul spre simțirea celor duhovnicești și mântuitoare, care ne însoțesc spre moștenirea Împărăției lui Dumnezeu.


GALERIE FOTO