Sărbătoarea Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul în Episcopia Devei și a Hunedoarei


_DSC1127Luni, 29 august 2016, cu prilejul prăznuirii Tăierii Capului Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Irodion de la Lainici și Sfinții Doctori fără de arginți Cosma și Damian” a schitului Bălata din județul Hunedoara.
În cuvântul de învățătură, Preasfinţitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți despre omul lumesc care, preocupat și biruit de bogățiile, plăcerile și jurămintele lumii acesteia, ar fi capabil să renunțe pentru acestea la bucuriile și darurile Împărăției lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să ia ca pildă de viețuire verticalitatea duhovnicească a Sfântului Ioan Botezătorul, cel care și-a dat și obștescul sfârșit, suferind moarte de mucenic ca urmare a propovăduirii Cuvântului lui Dumnezeu.