Schimbarea la Față a Domnului | Hramul Mănăstirii Măgureni


Joi, 6 august 2020, în ziua praznicului Schimbării la Față a Domnului, Mănăstirea Măgureni și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a rostit omilia pericopei evanghelice citite la Sfânta Liturghie, în care este relatat momentul Schimbării la Față a Mântuitorului Iisus Hristos pe Muntele Taborului.

După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba Parastasului pentru ctitorii și binefăcătorii mănăstirii – cei trecuți la cele veșnice.

La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a mulțumit Preasfințitului Părinte Episcop Macarie, Preacuvioșilor și Preacucernicilor Părinți slujitori și tuturor credincioșilor prezenți pentru bucuria de a se fi rugat împreună la hramul așezământului monahal.


GALERIE FOTO