Schitul Bălata și-a sărbătorit cel de-al doilea hram


În Duminica a 22-a după Rusalii, 1 noiembrie 2020, când sunt pomeniți Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian, cei din Asia, Schitul Bălata și-a sărbătorit cel de-al doilea hram. Cu acest prilej Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În timpul slujbei, la momentele rânduite, Părintele diacon Iulian Nicolae Mezdrea a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Adormirea Maicii Domnului” – Lăpugiu de Jos, cu filiile Lăpugiu de Sus, Ohaba, Fintoag și Coșești, din cadrul Protopopiatului Deva, iar teologul Remus Haiduc a fost hirotonit întru diacon pe seama Schitului „Acoperământul Maicii Domnului” – Băița.

În cuvântul de învățătură rostit, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie – despre bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, a îndemnat pe cei prezenți ca, fiecare după posibilitate, să fie milostivi cu cei aflați în nevoi deoarece milostenia, făcută că bucurie și dărnicie, compensează multe dintre păcatele noastre.


GALERIE FOTO