Schitul Nandru și-a sărbătorit hramul


Vineri, 9 noiembrie 2018, când este prăznuit Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina, schitul Nandru din județul Hunedoara și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi. În cadrul acesteia, părintele diacon Dacian Cosmin Voica a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Buna Vestire” din satul Rișca, cu filila Baldovin, din Protopopiatul Brad.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Preasfinția Sa a vorbit despre grabnicul ajutor pe care Sfântul Ierarh Nectarie îl arată credincioșilor care îl au ca mijlocitor în rugăciunile lor către Dumnezeu, fiind cunoscut ca făcător de minuni și vindecător de boli.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, a sfințit pictura paraclisului amenajat în clopotnița așezământului monahal.


GALERIE FOTO