Ședință de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului la Deva


Luni, 12 octombrie 2020, la sediul Centrului Eparhial al Episcopiei Devei și Hunedoarei din Deva, a avut loc ședința de lucru a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Ardealului, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Laurențiu.

Ședința, care a reunit, la Deva, ierarhii ardeleni, a avut mai multe temeiuri pe ordinea de zi. Dintre acestea, amintim ridicarea la rangul de mănăstiri a mai multor schituri din cuprinsul Mitropoliei Ardealului, conform reglementărilor în materie ale Statutului pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, reactivarea publicației Mitropolia Ardealului, ca revistă oficială a Mitropoliei ardelene, analiza proiectului de text pentru viitorul Regulament al cimitirelor din Biserica Ortodoxă Română, precum și alte teme pastoral-misionare și social-filantropice.

Biroul de presă al Episcopiei Devei și Hunedoarei


GALERIE FOTO