Seminar privind combaterea violenței în familie la „OrthoCafeé” Deva


Joi, 5 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, la Centrul de tineret „OrthoCafeé” din Deva s-a desfășurat seminarul denumit „Aripi frânte”, la care au participat doi polițiști de prevenire din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Hunedoara, și anume subcomisar de poliție Andrea Fieraru, respectiv agent șef adjunct de poliție Sonia Lavu, reprezentanți ai Primăriei municipiului Deva, ai DGASPC Hunedoara și beneficiari ai Episcopiei Devei și Hunedoarei. În cadrul acestei dezbateri publice s-au prezentat aspecte legislative legate de ordinul de protecție și metode de prevenire a violenței domestice. Au fost prezenți 40 de beneficiari, a fost prezentat un film documentar realizat la penitenciarul Târgșor, județul Prahova, și au fost distribuite 200 de ghiduri de siguranță pentru victimele violenței domestice.

Acțiunea a fost realizată de către Episcopia Devei și Hunedoarei, prin Sectoarele Învățământ și activități cu tineretul și Social, în parteneriat cu Inspectoratul Județean de Poliție al Județului Hunedoara, și face parte din cadrul campaniei Poliției Române numită „Săptămâna prevenirii criminalității”.


GALERIE FOTO