Serbare de Crăciun la Seminarul Teologic din cadrul Mănăstirii „Sfântul Ioan Evanghelistul” de la Prislop


EPDH_22.12.2016_Craciun-168Joi, 22 decembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a participat la serbarea de Crăciun organizată de elevele Seminarului Teologic din cadrul Mănăstirii „Sfântul Ioan Evanghelistul” de la Prislop.

Elevele seminariste au prezentat un concert deosebit de colinde, pregătind atât cântece de stea cu specific tradițional românesc, dar și partituri de sorginte bizantină. În cuvântul de binecuvântare rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a felicitat atât pe elevele Seminarului pentru interpretarea lor deosebită, cât și personalului didactic implicat în procesul de învățământ, pe maicile și doamnele profesoare care s-au ostenit să formeze, în primul rând, bune credincioase și propovăduitoare ale dreptei credințe.


GALERIE FOTO