Sfânta Liturghie și pentru credincioșii cu deficiențe de auz


Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei și în baza unui protocol de colaborare între Episcopia Devei și Hunedoarei și Asociația Națională a Surzilor din România-Filiala Hunedoara, duminică, 02 Octombrie 2016, în parohia ,,Nașterea Maicii Domnului” din Deva, la Sfânta Liturghie au participat 40 de persoane cu deficiențe de auz, care s-au bucurat de cuvântul lui Dumnezeu prin transpunerea în limbaj mimico-gestual de către preotul Petru Hașegan, însoțitorul grupului venit din Alba Iulia.

În cuvântul de învățătură Pr.Prot.Petru Costa a vorbit despre iubirea pe care o putem împărtăși tuturor semenilor chiar dacă ne sunt potrivnici sau vrășmași,în calitatea de fii ai Celui Preaînalt.

La sfârșitul slujbei, Pr.Sorin Popescu a mulțumit preotului Petru Hașegan pentru bunăvoința de la sluji Sfânta Liturghie în limbajul mimico-gestual pentru cele 40 de persoane cu deficiențe de auz din Deva și celor care l-au însoțit de la Alba Iulia.

După Sfânta Liturghie a urmat o agapă frățească.

Pr.Sorin Popescu


Această prezentare necesită JavaScript.