Sfântul Efrem cel Nou | Preasfințitul Părinte Gurie a slujit la Schitul Groapa Seacă – Petrila Jieț cu prilejul hramului


_DSC5579Vineri, 5 mai 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Adormirea Maicii Domnului” și „Sfântul Efrem cel Nou” a Schitului de la Groapa Seacă – Petrila Jieț, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit celor prezenți despre viața Sfântului Efrem cel Nou, cel care ne este pildă de viețuire duhovnicească și de trăire autentică a vieții în Hristos. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să rămână apropiați Bisericii noastre dreptmăritoare, pentru ca biruința Mântuitorului nostru Iisus Hristos asupra păcatului și a morții să lucreze în sufletele noastre și să putem deveni fii ai lui Dumnezeu după har.

La final, părintele Vasile Radu, duhovnicul schitului, a mulțumit Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, pentru bucuria de a sluji Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie alături de obștea schitului cu prilejul sărbătoririi celui de-al doilea hram al acestuia.


GALERIE FOTO