Sfințirea picturii bisericii „Sfântul Antonie cel Mare” din Hunedoara


În Duminica a 29-a după Rusalii, 16 ianuarie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat slujba de sfințire a picturii bisericii „Sfântul Cuvios Antonie cel Mare” din municipiul Hunedoara, iar apoi a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, făcând referire la pericopa evanghelică a acestei duminici în care se relatează minunea vindecării celor zece bolnavi de lepră, Preasfinția Sa a vorbit despre recunoștința pe care suntem datori să o arătăm binefăcătorilor noștri, cerând de la Dumnezeu în rugăciuni ajutor și iertare de păcate pentru toți.

La final, pentru osteneala depusă în vederea realizării picturii locașului de cult, Preotul paroh Claudiu Petrovici a primit distincția „Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei pentru clerici”, iar credincioșii binefăcători și cei implicați activ în viața parohiei au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO