Slujbă de binecuvântare la Centrul de zi pentru copii „Sfinții Părinți Ioachim și Ana” din Deva


La inițiativa și cu binecuvântarea vrednicului de pomenire Episcop Gurie al Devei și Hunedoarei, în cursul anului 2021, în municipiul Deva a început amenajarea unui Centrul de zi destinat copiilor proveniți din familii nevoiașe sau cu risc de abandon școlar. Astfel, prin râvna și osteneala Părintelui Sebastian Vândălac – consilier social în cadrul Centrului Eparhial, cu ajutorul și sprijinul unor oameni de bine s-a reușit amenajarea și deschiderea, încă din toamna anului trecut, a noului Centru de zi pentru copii, pus sub ocrotirea Sfinților Părinți Ioachim și Ana. În cadrul acestuia, respectându-se toate normele sanitare în vigoare, copii beneficiază de o masă caldă la cantina Centrului, de educație și asistență socială.

Astăzi, 28 ianuarie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit o slujbă de binecuvântare, iar apoi a rostit un cuvânt de mulțumire tuturor binefăcătorilor și celor care sprijină activitatea Centrului în calitate de voluntari, înmânându-le acte de cinstire.


GALERIE FOTO