Slujbă de pomenire a eroilor Revoluției din 1989 la Deva


În municipiul Deva a avut loc miercuri, 22 decembrie 2021, o manifestare comemorativă, la împlinirea a 32 de ani de la jertfa eroilor trecuți la cele veșnice în Revoluția din anul 1989, prin care regimul comunist a fost înlăturat de la putere.

Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei și Episcop ales al Episcopiei Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, au săvârșit o slujbă de pomenire. În continuare, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt despre condiția eroului în lumea noastră și în cea de ieri, menționând că eroii sunt oamenii care iubesc, știind că a iubi înseamnă a fi gata de moarte.

În continuare a urmat rostirea mai multor alocuțiuni din partea autorităților centrale, județene și locale, iar apoi au fost depuse coroane de flori la monumentul eroilor Revoluției din anul 1989.


GALERIE FOTO