Slujba din noaptea trecerii dintre ani la Catedrala Episcopală din Deva


În noaptea trecerii dintre ani, în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit o slujbă de mulțumire, pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu în anul ce tocmai s-a încheiat, și de rugăciune, pentru binecuvântarea noului an.

Pentru credincioșii prezenți la slujbă, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură în care i-a îndemnat ca și în anul care începe să fie aproape de Dumnezeu prin rugăciune și prin participarea la sfintele slujbe. La final, arhipăstorul hunedorean le-a urat un An Nou cu multe împliniri duhovnicești!

LA MULȚI ANI!


GALERIE FOTO