Slujba Priveghierii în cinstea Sf. Ioan Gură de Aur la biserica „Buna Vestire” din Deva


EPDH_12.11.2017_Priveghiere Deva II-1Luni, 13 noiembrie 2017, în Biserica Ortodoxă se face pomenirea Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului. Cu acest prilej, în seara zilei precedente, credincioșii parohiei „Buna Vestire” și „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Deva au participat la slujba Priveghierii, săvârșită de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi, sărbătorind astfel cel de-al doilea hram al bisericii. Au fost oficiate slujba Vecerniei cu Litie, apoi Utrenia și Sfânta Liturghie.

În cuvântul de învățătură rostit la final, Preasfinția Sa a evidențiat, în câteva cuvinte, viața aleasă și personalitatea Sfântului Ioan Gură de Aur, ca fiind un mare părinte al Bisericii.


GALERIE FOTO