Slujire arhiereasca in a treia zi de Rusalii

DSC_0277Astazi, 2 iunie 2015, in a treia zi de dupa Pogorarea Sfantului Duh, Preasfintitul Parinte Gurie, Episcopul Devei si Hunedoarei, a savarsit Sfanta Liturghie in Biserica cu hramul “Sfantul Ierarh Nicolae” a Parohiei Petrila-Jiet-Maleia din cadrul Protopopiatului Petrosani, judetul Hunedoara.

In fiecare an, a treia zi de Rusalii reprezinta pentru credinciosii din aceasta zona a judetului, zona Petrila-Maleia, un prilej de asezare la rugaciune spre imbelsugarea roadelor pamantului, prilej la care participa majoritatea lucratorilor din domeniul agriculturii.

In cuvantul de invatatura, Preasfintitul Parinte Gurie, Episcopul Devei si Hunedoarei, le-a vorbit credinciosilor prezenti la slujba Sfintei Liturghii atat despre roadele Duhului Sfant pogorat asupra Sfintilor Apostoli in ziua Cincizecimii, eveniment praznuit de Biserica acum doua zile, dar si despre minunata viata a celui intre sfinti praznuit astazi, Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava. Preasfintia Sa i-a indemnat pe cei prezenti sa sporeasca in rugaciunile lor, sa se intareasca duhovniceste in lucrarea cea dreapta a Bisericii si sa fie ravnitori in lucrarea faptelor bune, spre zidirea sufletelor lor.

Dupa slujba Sfintei Liturghii, Preasfintitul Parinte Gurie, Episcopul Devei si Hunedoarei, a savarsit slujba hirotesiei intru iconom stavrofor a Parintelui Paroh Dimitrie Jura, ca urmare a unei activitati bogate de 37 de ani de preotie.


GALERIE FOTO