Slujire arhierească în parohia Băcia


EPDH_28.01.2018_Slujire Băcia-8În prima Duminică a Triodului, 28 ianuarie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a parohiei Băcia din cadrul Protopopiatului Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, făcând referire la pericopa evanghelică citită în timpul Sfintei Liturghii, despre vameșul și fariseul care au mers la templu să se roage, a spus că înaintea lui Dumnezeu nu trebuie să ne prezentăm numai cu faptele noastre cele bune, ci trebuie să ne prezentăm cu roadele pe care le lasă în sufletul nostru faptele noastre bune.

După Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa, împreună cu soborul slujitor, a săvârșit Taina Sfântului Botez pentru prunca Ana Iuliana, fiica preotului paroh David Totu.


GALERIE FOTO