Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


Miercuri, 5 august 2020, în ziua pomenirii Sfântului Cuvios Ioan Iacob de la Mănăstirea Neamț, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamț a fost trecut în rândul Sfinților de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în data 20 iunie 1992, având zi de prăznuire 5 august, data trecerii sale la Domnul. Moaștele întregi ale Sfântului Cuvios Ioan Iacob se află în Țara Sfântă, la Mănăstirea „Sfântul Gheorghe Hozevitul”. De asemenea, Sfântul Ioan Iacob este primul sfânt de neam român înscris în Sinaxarul Sfinților Patriarhiei Ierusalimului cu numele de Sfântul Ioan Noul Hozevit. Proclamarea canonizării sale de către Patriarhia Ierusalimului a avut loc în data de 31 ianuarie 2016, la acest eveniment participând şi o delegaţie a Patriarhiei Române.


GALERIE FOTO