Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


Vineri, 16 octombrie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În timpul slujbei, Părinte diacon Ionel Adelin Rujan a fost hirotonit întru preot pe seama parohiei „Sfânta Cuvioasă Parascheva” – Blăjeni-Sat, cu filia Blăjeni-Plai, din cadrul Protopopiatului Brad, iar teologul Flaviu Florin Lauran a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” – Ostrov, din Protopopiatul Hațeg.

De asemenea, Părinte diacon Alin Dănescu, slujitor la Catedrala Episcopală deveană, a fost hirotesit arhidiacon.


GALERIE FOTO