Slujire arhierească la Catedrala Episcopală din Deva


Marți, 20 octombrie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În timpul slujbei, la momentul rânduit, Părintele diacon Florin Constantin Gherghina, slujitor la Catedrala Episcopală din Deva, a fost hirotonit preot pe seama parohiei „Înălțarea Domnului” – Uricani din cadrul Protopopiatului Petroșani, iar tânărul teolog Sergiu Alin Macarie a fost hirotonit întru diacon, urmând a fi hirotonit preot pe seama parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” – Geoagiu-Joseni din Protopopiatul Orăștie. La finalul slujbei, Părintele Florin Constantin Gherghina a primit și hirotesia întru duhovnic.


GALERIE FOTO