Slujire arhierească la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva


EPDH_27_11_2016_Slujire_Catedrala-32Duminică, 27 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae și Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rotit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a tâlcuit celor prezenți înțelesul duhovnicesc al pericopei evanghelice din această duminică, evidențiind faptul că atașamentul de cele materiale, în detrimentul celor spirituale, ne poate depărta de calea cea bună pe care trebuie să o urmăm spre a moșteni Împărăția lui Dumnezeu. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să fie cu luare aminte la viața lor duhovnicească și să participe, în rugăciune și în pace, la viața Bisericii, spre a primi cununile cele veșnice și a deveni locuitori ai Raiului.

La momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit hirotonia întru diacon a tânărului teolog Gabriel Condrea, pe seama bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a parohiei Reea din protopopiatul Hațeg, județul Hunedoara.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Gurie i-a binecuvântat pe cei prezenți.


GALERIE FOTO