Slujiri arhierești cu prilejul „Sărbătorilor naționale” de la Țebea

EPDH - 13.09.2015-132Duminică, 13 septembrie 2015, Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, alături de alți doi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei și Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, au participat la Sărbătorile naționale de la Țebea prilejuite de comemorarea trecerii la cele veșnice a eroului național Avram Iancu, săvârșind Sfânta Liturghie ]n biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Țebea, înconjurați fiind de un numeros sobor de preoți și diaconi.
După Sfânta Liturghie a urmat slujba Parastasului la mormântul eroului național Avram Iancu, săvârșită de către cei trei ierarhi alături soborul de preoți și diaconi și în prezența a numeroase oficialități și personalități politice venite să ia parte la acest eveniment de renume național.
În cuvântul de învățătură rostit după slujba parastasului, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, le-a vorbit celor prezenți despre idealul de secole al poporului român de a-și apăra dreapta credință și patria străbună, îndemnându-i pe toți să ia aminte la cuvintele Sfântului Apostol Pavel din Epistola către Evrei, capitolul 13, versetul 7: „Aduceţi-vă aminte de mai-marii voştri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviţi cu luare aminte cum şi-au încheiat viaţa şi urmaţi-le credinţa”. Eroul național, Avram Iancu, cel care este comemorat astăzi la 143 de ani de la trecerea la cele veșnice, a mai amintit Preasfinția Sa, este un model de urmat și un reper bine clădit în istoria poporului român și în viața bisericii ortodoxe de pe aceste meleaguri.
Manifestările „Sărbătorilor naționale” de la Țebea au continuat apoi cu depunerea de coroane la mormântul lui Avram Iancu din partea a numeroase instituții ale statului, continuând cu un festival de muzică populară adresat tuturor celor prezenți la acest minunat eveniment de comemorare a eroului nostru național, Avram Iancu.


GALERIE FOTO