Slujirile ierarhilor hunedoreni în Duminica a 10-a după Rusalii


În Duminica a 10-a după Rusalii, 29 august 2021, zi în care se face și pomenirea Tăierii Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Paraclisul „Sfântul Ierarh Luca – arhiepiscopul Crimeei” și „Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul” al Reședinței Episcopale din Deva.

Cu binecuvântarea Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi la Mănăstirea Crișcior, așezământ monahal care își sărbătorește în această zi cel de-al doilea hram.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre Sfântul Ioan Botezătorul ca fiind un mărturisitor al Adevărului, ca unul care a luptat toată viața împotriva păcatelor și a fărădelegilor, chiar dacă prețul pentru această luptă a fost jertfa supremă.


GALERIE FOTO