Slujirile ierarhilor hunedoreni la Denia Acatistului Bunei Vestiri


La biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Deva a fost săvârșită vineri, 16 aprilie 2021, Denia Acatistului Bunei Vestiri de către Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu soborul slujitor. Preasfinția Sa a rostit la finalul slujbei un cuvânt de învățătură despre rolul important pe care Maica Domnului îl are în iconomia mânuirii neamului omenesc și a îndemnat credincioșii prezenți ca în perioada de post care a mai rămas până la praznicul Învierii Domnului să-și curățească sufletele prin Taina Spovedaniei și prin iertarea semenilor.

Arhiereul-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul a slujit la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Hunedoara. În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre rânduiala Bisericii de a așeza slujba imnului Acatist al Bunei Vestiri în acest moment al Postului Mare pentru a cere Maicii Domnului ajutor în lupta noastră de a ne curății de păcate și mijlocire înaintea tronului Sfintei Treimi.


GALERIE FOTO