Slujirile ierarhilor hunedoreni la Denia celor 12 Evanghelii


În Sfânta și Marea Joi din Săptămâna Pătimirilor, 9 aprilie 2026, la ceas de seară, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva, împreună cu soborul slujitor.

Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a rostit un cuvânt de învățătură cu referire la prima pericopă evanghelică din rânduiala Deniei, de la Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan, în care Mântuitorul Iisus Hristos descoperă ucenicilor legătura tainică de iubire între Persoanele Sfintei Treimi, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, dar și menirea Sa pe pământ, de la Întrupare până la Jertfa și Învierea prin care a biruit moartea. De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit despre porunca-testament a Domnului Hristos lăsată ucenicilor Săi, de a se iubi unii pe alții așa cum El Însuși i-a iubit, aceasta implicând o iubire jertfelnică ce poate merge până la dăruirea propriei vieți pentru ceilalți.

Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a săvârșit Denia celor 12 Evanghelii la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Hațeg.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți ca în viață să prioritizeze lucrarea duhovnicească, lucrare ce implică punerea sufletului și a mântuirii mai presus de preocupările materiale trecătoare, căutând să fie aproape de Domnul Hristos în permanență prin citirea zilnică a Sfintei Scripturi.


GALERIE FOTO