Soborul Sfântului Ioan Botezătorul în Episcopia Devei și Hunedoarei


EPDH - 07.01.2016-2Joi, 7 ianuarie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a slujit în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Hațeg I din cadrul protopopiatului Hațeg, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, le-a vorbit credincioșilor prezenți la slujba Sfintei Liturghii despre personalitatea deosebită a Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Înaintemergătorul Domnului nostru Iisus Hristos, cel care, prin cuvântul său aprig, plin de credință și prin botezul pocăinței pe care îl practica, a pregătit calea Domnului, anunțând poporul că „Cel Care va veni după el, va boteza cu Duh Sfânt și cu foc”. De asemenea, Întâistătătorul eparhiei hunedorene i-a îndemnat pe credincioși să fie ascultători și următori Evangheliei lui Hristos, luând drept pildă de trăire duhovnicească autentică viețile sfinților, cei care mijlocesc înaintea lui Dumnezeu pentru noi oamenii și a noastră mântuire.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele paroh Ioan Mihăescu a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte, Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, pentru bucuria de a sluji în mijlocul credincioșilor din Hațeg cu prilejul Soborului Sfântului Ioan Botezătorul.


GALERIE FOTO