Taina Sfântului Maslu la schitul Băița


EPDH - 20.03.2016-17

Duminică, 20 martie 2015, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Taina Sfântului Maslu în Biserica cu hramul „Acoperământul Maicii Domnului” a Schitului Băița, județul Hunedoara, înconjurat fiind de către un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre această perioadă de post și de pocăință în care suntem chemați să participăm prin rugăciune și prin săvârșirea de fapte bune spre întâmpinarea cu vrednicie a luminatului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

La finalul Tainei Sfântului Maslu, mulțimea de credincioși a fost miruită de către preoții slujitori, ei primind astfel binecuvântare și însănătoșire trupească și sufletească.


GALERIE FOTO

Această prezentare necesită JavaScript.