Târnosirea bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Beriu


EPDH_15.10.2017_Slujire Beriu-2Duminică, 15 octombrie 2017, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica „Adormirea Maicii Domnului” din parohia Beriu, protopopiatul Orăștie, după care a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa, făcând referire la pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, a vorbit despre importanța ascultării cu atenție a cuvântului lui Dumnezeu transmis prin glasul sfințiților slujitori, pentru ca acesta să prindă rădăcină în inimile noastre și să aducă roade vrednice de mântuire.

La final, preotul paroh Daniel Bâldea și credincioșii implicați mai activ în restaurarea sfântului locaș au primit gramate de mulțumire.


GALERIE FOTO