Târnosirea bisericii Schitului Ohaba din județul Hunedoara


EPDH_8.09.2017_Tarnosire Schit Ohaba-17Vineri, 8 septembrie 2017, de praznicul Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a târnosit biserica cu hramurile „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” și „Sfântul Maxim Mărturisitorul” a Schitului Ohaba din județul Hunedoara, după care a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de către un ales sobor de preoți și diaconi. La momentul potrivit din timpul slujbei, Preacuviosul Părinte ieromonah Maxim Moldoveanu a fost hirotesit protosinghel.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre însemnătatea praznicului nașterii Maicii Domnului, din drepții și dumnezeieștii părinți Ioachim și Ana, sărbătoarea fiind așezată prima în decursul anului bisericesc, acesta începând la 1 septembrie.


GALERIE FOTO