Ultima seară a Canonului Mare la Mănăstirea Măgura


Joi, 5 martie 2020, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Pavecernița Mare la Mănăstirea „Schimbarea la Față” – Măgura. În cadrul slujbei a fost citită ultima parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre participarea la sfintele slujbe din perioada Postului Mare și despre folosul rugăciunii în viața noastră, atât pentru cea de pe pământ, cât și pentru cea viitoare. De asemenea, Preasfinția Sa a îndemnat la practicarea spovedaniei sincere și la iertarea celor de lângă noi, pentru a ne apropia cu inimă curată de Sfânta Împărtășanie.

La final, Arhipăstorul hunedorean a citit o rugăciune de dezlegare pentru obștea așezământului monahal.


GALERIE FOTO