Zi de sărbătoare în parohia Brănișca


În Duminica a opta după Rusalii, 22 iulie 2018, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Brănișca din cadrul Protopopiatului Deva, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfinția Sa a vorbit despre minunea relatată în pericopa evanghelică citită în cadrul slujbei, despre înmulțirea pâinilor, spunând că aceasta demonstrează că, chiar în timpuri de criză economică, cel care conferă primatul în viața lui ascultării cuvântului lui Dumnezeu, nu va rămâne înfometat trupește. Cuvântul lui Dumnezeu îl va sătura din punct de vedere sufletesc, iar din punct de vedere trupesc va fi de asemenea săturat, prin grija specială a lui Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, împreună cu soborul slujitor, a săvârșit Sfânta Taină a Botezului, pentru prunca Antonia Ana, fiica preotului paroh Dorel Drăgoi.


GALERIE FOTO