Zi de sărbătoare în parohia „Înălțarea Domnului” din Simeria


În Duminica a 29-a după Rusalii, 15 ianuarie 2023, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie la biserica „Înălțarea Domnului” din Simeria, Protopopiatul Orăștie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, rostind omilia pericopei evanghelice citită în această duminică, despre minunea vindecării celor 10 bolnavi de lepră săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos, Preasfinția Sa a îndemnat credincioșii prezenți să fie recunoscători și mulțumitori, înainte de toate lui Dumnezeu, pentru toate darurile și binefacerile, dar și oamenilor, celor ce le sunt binefăcători.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Episcop Nestor a oficiat, împreună cu soborul slujitor, Taina Sfântului Botez pentru prunca Irina, fiica Preotului Ovidiu Murari, slujitor la această biserică.


GALERIE FOTO