Zi de sărbătoare în parohia Petrila-Jieț


În Duminica a 18-a după Rusalii, 25 septembrie 2022, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat slujba de târnosire a bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” a parohiei Petrila-Jieț din Protopopiatul Petroșani. În continuare Preasfinția Sa a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Arhipăstorul hunedorean a explicat importanța participării la sfintele slujbe și mai ales la Sfânta Liturghie, când avem posibilitatea de a ne împărtăși de Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos pentru a ne face vrednici de bucuria cea veșnică în împărăția lui Dumnezeu.

La finalul slujbei, Preotul paroh Daniel Nicolae Gărgan a fost hirotesit iconom-stavrofor ca urmare a ostenelii depuse pentru renovarea bisericii, iar credincioșii implicați în restaurarea și înfrumusețarea lăcașului de cult au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO