Zi de sărbătoare la biserica din satul Bălata


În Duminica a 19-a după Pogorârea Sfântului Duh, 3 octombrie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, a oficiat slujba binecuvântării de lucrări și sfințirii de pictură la biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din filia Bălata, parohia Șoimuș, Protopopiatul Deva, iar apoi a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, făcând referire la pericopa evanghelică citită la Sfânta Liturghie, a vorbit despre noua lege pe care Mântuitorul Iisus Hristos ne cheamă să o împlinim, aceea de a iubi pe tot omul – și mai ales pe vrăjmașii noștri, poruncă ce poate fi împlinită prin lucrarea rugăciunii, pătrunși fiind de harul Sfântului Duh.

Pentru activitatea pastoral-misionară desfășurată în mijlocul credincioșilor pe care îi păstorește, Preotul paroh Mihai Laurențiu Herban a primit distincția „Crucea Episcopiei Devei și Hunedoarei pentru clerici”, iar credincioșii implicați mai activ în activitățile parohiei au primit acte de cinstire.


GALERIE FOTO