Zilele Icoanei la Deva


În perioada 20-21 octombrie se va desfășura la Deva cea de-a VIII-a ediție a Zilelor Icoanei – eveniment ce materializează dorinţa Grupului Sf. Ioan Damaschin de a aduce suflul bizantin în contemporaneitate, prin diferite manifestări artistice şi culturale.

Programul va debuta sâmbătă, 20 octombrie, la Palatul „Magna Curia”, din cadrul Muzeului civilizației dacice şi romane, de la ora 18.00, unde va fi vernisată expoziţia de artă bizantină: „Patrimoniu contemporan, imaterial, universal”.

Titlul acestui vernisaj exprimă întregul ethos artistic bizantin, aducând în atenţia participanţilor dimensiunile acestei lumi, prin recuperarea unui patrimoniu trihotomic. Universalitatea artei bizantine descoperă în acelaşi timp imaterialitatea acesteia, făcând-o posibilă în contemporaneitate.

În continuare, de la ora 18.30, grupul Sf. Ioan Damaschin va susţine un concert de muzică bizantină, introducând astfel participanţii într-o lume inedită, temeluită pe deschiderea spre orizonturile lumii bizantine.

În cea de-a doua zi a evenimentului, duminică – 21 octombrie, va avea loc Sfânta Liturghie, la biserica cu hramul „Sf. Vasile cel Mare”, de la ora 10.00, precedată de slujba Utreniei la ora 8.00. Răspunsurile la strană vor fi date de grupul Sf. Ioan Damaschin.