Ziua copilului în Parohia Vulcez

DSCF3036Luni, 1 iunie 2015, de Ziua internațională a copilului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, Parohia cu hramul„Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Vulcez-Vețel, Protopopiatul Deva, și-a sărbătorit copiii.

Anticipând ziua de sărbătoare a copilului, duminic, 31 mai 2015, la ceas de seară, a fost oficiată slujba acatistului”Maicii Domnului, ocrotitoarea copiilor”, la care copiii din parohie au participat în număr mare, contribuind la citirea condacelor. După încheierea slubei, într-o atmosferă de rugăciune și de bucurie duhovnicească, Părintele Paroh Călin Tomoaie a susținut o scrută cateheză referitoare la importanța praznicului Pogorârii Sfântului Duh, iar la sfârșit copiii au avut parte de o frumoasă surpriză oferită din partea organizatorilor, un tort pe care l-au servit împreună, bucurându-se astfel atât de luminata zi a praznicului, dar și cu prilejul zilei lor, a copiilor de pretutindeni.


GALERIE FOTO