Ziua Națională a României sărbătorită la Deva


Vineri, 1 decembrie 2017, în municipiul Deva, reşedinţa judeţului Hunedoara, au avut loc mai multe manifestări prilejuite de sărbătoarea Zilei Naționale a României, la 99 de ani de la Marea Unire.

După intonarea imnului național al României, a fost oficiată o slujbă de Te Deum de către un sobor de preoți și diaconi avându-l în frunte pe Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, care a transmis apoi un cuvânt de învățătură, evocând importanța unității naționale și religioase a românilor de pretutindeni.

În continuare, au fost rostite mai multe alocuțiuni din partea personalităților politice și culturale hunedorene prezente, manifestările încheindu-se cu tradiționala paradă desfășurată pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 din Deva, în care au defilat reprezentanți ai forțelor de ordine și ai unităților de intervenție din județul Hunedoara, dar şi membrii ai ansamblurilor folclorice din judeţ îmbrăcaţi în frumoasele costume tradiţionale româneşti.


GALERIE FOTO