Ziua Națională a României sărbătorită la Deva


Joi, 1 decembrie 2022, în municipiul Deva, reședința județului Hunedoara, a avut loc o manifestare organizată pentru a sărbătorii Ziua Națională a României, la 104 ani de la Marea Unire.

După intonarea imnului național al României, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei, a oficiat slujba de Te Deum, iar apoi a transmis un mesaj de îndemn ca unirea realizată la 1 Decembrie 1918 să nu fie doar un moment lăsat în izolare ca o amintire frumoasă a unei împliniri colective, ci să reprezinte scânteia care reaprinde și întreține focul unității dintre români și conștientizarea de apartenență la acest neam, o identitate care impune și responsabilitate, nu doar beneficii moștenite de la înaintași.

A urmat rostirea mai multor alocuțiuni dedicate Zilei Naționale a țării noastre, manifestarea încheindu-se cu tradiționala paradă desfășurată pe Bulevardul Decebal din Deva, în care au defilat Garda de onoare, reprezentanți ai forțelor de ordine și ai unităților de intervenție din județul Hunedoara.


GALERIE FOTO